V roce 1969 se King Crimson zjevili jako blesk z čistého nebe a okamžitě způsobili zemětřesení na undergroundové hudební scéně. Poté, co vystoupili jako předkapela The Rolling Stones v londýnském Hyde Parku před zraky 650 000 lidí, nahráli debutové album In the Court of the Crimson King a položili základy progresivního rocku. Stejně jako se nečekaně zjevili, se i nedlouho nato zhroutili pod tlakem obrovského celosvětového úspěchu.

Ačkoliv se Robert Fripp následně vydal na svou vlastní jedinečnou hudební cestu, která se natáhla přes pět desetiletí a na které se držel daleko od hudebního mainstreamu, pojem King Crimson se stal synonymem jeho dynamického a nekonvenčního přístupu k hudbě.

Jako jediná osoba, která zůstala konstantou kapely po celých padesát let její existence, se Fripp jednou nechal slyšet, že King Crimson byli „způsob, jak dělat věci“. Neměli to vždy jednoduché, nicméně nyní v 21. století se King Crimson těší čím dál většímu uznání a jsou hudební veřejností považováni za jednu z nejvýznamnějších a nejinovativnějších kapel své generace.

Díky rozsáhlému výzkumu, kterým strávil Sid Smith přes 20 let, nabízí jeho důkladný rozbor skladeb spolu s rozhovory s klíčovými hráči a studiovými muzikanty, kteří s kapelou hráli a nahrávali, hloubkovou sondu do proměnlivé mozaiky postav a příběhů pojících se ke třinácti studiovým albům nahraným a vydaným mezi lety 1969 a 2003.

Spolu s dodatečnými rozhovory a materiálem nashromážděným od přátel, zvukových techniků, manažerů, producentů a fanoušků skupiny zachycuje působivý obraz života na dvoře karmínového krále cestu kapely od jejích prvotních krůčků až po zkoušky před turné v roce 2019 při příležitosti oslav padesátého výročí existence kapely.

Sid Smith je britský hudební publicista, který přispívá do mnoha tištěných i internetových hudebních magazínů. Jeho recenze a články vyšly v periodikách, jako jsou BBC Music, Classic Rock, Prog, Uncut a Record Collector. Vystupuje rovněž v rádiu a televizi, přednáší o hudební publicistice a napsal stovky úvodních textů k novým i archivním hudebním nahrávkám, které vydaly velké i nezávislé nahrávací společnosti.

Objednejte knihu

Sid Smith King Crimson: Na dvoře karmínového krále

Z anglického originálu In the Court of King Crimson vydaného nakladatelstvím Panegyric Publishing v roce 2019 přeložili Martin Lauer a Milan Janeček

Vydalo PMP art, s. r. o., nakladatelství Prague Music Platform, v roce 2023 jako svou 1. publikaci

Vydání první

Praha 2023